نویسنده (های) وبلاگ rasool
آرشیو وبلاگ
      fcsport (بزرگ ترین سایت دانلود بازی, نرم افزار ,فیلم, آهنگ, مستند و...)
بناهای تاریخی استان مازندران نویسنده: rasool - چهارشنبه ۱۳٩٠/۱٢/۱٧

بناهای تاریخی استان مازندران  


پیشگفتار:
استان مازندران با 24091 کیلومترمربع مساحت و 2603008 نفر جمعیت و از شمال به دریای خزر از مغرب به استان گیلان و از جنوب به استانهای سمنان و تهران و از شرق به استان گلستان محدود است.
تعداد 15 شهرستان 360 شهر و 38 بخش و 104 دهستان در استان مازندران وجود دارد که 43% از شهرها در طول نوار ساحلی دریای خزر واقع شده اند. مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز ، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط بوده وسه فرودگاه ساری ،نوشهر ورامسر ارتباط هوایی آن را با سایر نقاط برقرار ساخته وراه آهن سراسری نیز ازان عبور می کند علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول 220 کیلومتر وبا فاصله 10 الی 300 منر از کنار دریا می گذرد  . استان مازندران با توجه به موقعیت طبیعی وجغرافیایی در بخش طبیعت گردی جزء استانهای برتر کشور محسوب میگردد نزدیک به 12 میلیون نفر گردشگر داخلی وبیش از 20هزار توریست خارجی هرساله به منظور گذراندن اوغات فراغت از این استان دیدن می کنند وجود دریای مازندران باساحل زیبا ومتاسب به همراه پارکهای جنگلی ،غارها ،آبشارها ،رودخانه ها ،آبهای سرد وگرم معدنی ،چشمه ها ،تالابها ،دریاچه ها وجاذبه های طبیعی دیگر ودارابودن یادمانهای تاریخی ودارابودن نظیر مقبره میر بزرگ آمل ،برج لاجیم سوادکوه ،برج رسکت سوادکوه ،مجموعه فرح آباد ساری ،عباس آباد بهشهر ،قلعه پولاد بلده نور،کندلوس نوشهر و.....این استان را مجموعه متنوع برای استفاده گردشگران مختلف با انگیزه های گوناگون بدل نموده است . 


بناهای تاریخی شهرستان آمل:
آبشار شاهان دشت:
در 65 کیلومتری شهر آمل در جاده هراز و مسیر منتهی به شهر تهران در ارتفاعات مشرف به روستای زیبا و ییلاقی شاهان دشت در جانب جنبی جاده و رود خانه هراز از این آبشار پراب دائمی و عظیم با شکوهی وصف ناپذیر خودنمائی می کند. آبشار شاهان دشت با ارتفاع تقریبی 50 متری یکی از بزرگترین آبشارهای استان مازندران به شمار می رود.
قابل ذکر است که جاده فرعی منشعب از جاده هراز تا آبشار مذکور تقریباً 10 دقیقه فاصله دارد و بعد از خاتمه جاده از روستای شاهان  دشت 15 دقیقه پیاده روی دارد.
امامزاده عبدالله (ع):
این زیارتگاه مهم در 12 کیلومتری جنوب غربی آمل در دامنه های سرسبز البرز شمالی قرار دارد. مسیر دسترسی به آن نیز از خروجی شهر در بلوار تهران آغاز و پس از طی مسافت 4 کیلومتر در ابتدای جاده هراز به دو راهی امامزاده عبدا... (ع) می رسد که در جانب غرب جاده و رود هراز بطرف امامزده عبدا... ادامه می یابد.
ساختمان اصلی امامزاده عبدا... با معماری بسیار زیبا در سال 1343 با عظمتی خاص بنا گردید در داخل حرم و بر روی مقبره ضریحی از طلا و نقره به طول 463 و عرض 375 و ارتفاع 275 سانتی متری قرار دارد که بوسیله هنرمندان اصفهانی ساخته شده است.
شکل شاه:
در 65 کیلومتری جنوب شهر آمل در جانب غربی رود و جاده هراز و تونل بایجان در کنار محور ارتباطی تهران به آمل در زمان ناصرالدین شاه و به دستور وی نقش برجسته سنگی زیبایی بر سینه کوه و مشرف به رود هراز کنده شده که د رمازندران بی نظیر بوده است در این حجاری ناصرالدین شاه به همراه چندتن از امرای کشوری و لشکری نشان داده شده است.
قلعه شاهان دشت:
به ملک قلا معروف است و در 65 کیلومتری شهر آمل در جاده هراز و مسیر منتهی به ترهان و در ارتفاعات مشرف به روستای شاهان دشت بر روی یک کوه هرمی شکل در کنار روستای ییلاقی شاهان دشت و دره رود و جاده هراز قرار گرفته و کاملاً برای مسافران مسیر هراز و محور ارتباطی تهران به آمل قابل مشاهده است.
ظاهراً این قلعه متعلق به ملک بهمن آخرین سلطان سلسله استندار لاریجان بوده است.
گنبد ناصرالحق و شمس طبرسی
این دو بنای تاریخی در مجاورت یکدیگر در حاشیه شمالی شهر آمل در منطقه چاکسر و در جانب غربی بلوار شهید بهشتی آمل قرار دارند. ساختمان آجری آنها متعلق به قرن نهم هجری قمری بوده و بنای ناصرالحق آرامگاه وی می باشدکه در سال 304 هجری قمری در این مکان به خاک سپرده شد و گنبد دیگر متعلق به شمس طبرسی از فقها و علمای آمل می باشد.
بقعه میرحیدر آملی:
بنای اصلی آن متعلق به قرن 6 هجری قمری بوده ک در دوران مختلف بازسازی شده ولی شکل اولیه را حفظ نموده، این ساختمان آجری با برج 8 ضعلی و گنبد هرمی با ارتفاع 12 متر در نزدیکی گنبدهای ناصرالحق و شمس طبرسی در منطقه چاکسر آمل و در مجاورت بلوار شهید بهشتی قرار دارد.
آتشکــده:
علیرغم شهرت این بنا به آتشکده، شکل ظاهری آن چندان با کاربرد آن تناسب ندارد. احتمالاً مکان اصلی آن آتشکده بوده که بعد از اسلام آوردن مردم آمل شکل آن تغییر یافته است.
این بنای عظیم آجری با پلان مربع شکل و در کنار بلوار شهید بهشتی شهر آمل در منطقه چاکسر قرار دارد.
بقعه تاریخی میر بزرگ:
یکی ازمهمترین بناهای تاریخی مازندران است که در عهد سلطنت شاه عباس صفوی در سال 1020 هجری قمری بر روی مدفن میرقوام الدین مرعشی بنیانگذار سلسله مرعشیان مازندران در اواخر قرن هشتم هجری قمری ساخته شده و در مرکز بافت قدیم شهر آمل در سبزه میدان و مجاورت مصلای بزرگ قرار دارد. این ساختمان از لحاظ ویژگی های معماری گنبد سردرب ها ، کاشی کاری و کیبه ها کم نظیر است. پلان آن چهارضلعی، مساحت آن 781 مترمربع و مصالح عمده آن آجر است.
علاوه بر میربزرگ اماکن فراوانی در شهر آمل وجود دارد که دفاتر خدماتی مسافرتی می توانند برای بازدید در شهر همه آنها را در برنا مه خود بگنجانند.
امامزاده ابراهیــم                       :
این بنا با پلان مربع شکل و بدنه آجری و گنبد هرمی شکل در قرن نهم هجری در شهر آمل ساخته شد و در ابتدای بلوار طالب آملی قرار دارد.
بر روی درب صندوق چوبین روی مرقد کتیبه های زیبایی به خط رقاع حک شده که طبق مفاد آنها، مزارمتعلق به ابومحمدابراهیم از فرزندان امام موسی می باشد.
امامزاده قاســـم:
بنای امامزاده قاسم متعلق به قرن هشتم هجری قمری است و درمحله پایین بازار آمل در مجاورت بلوار شهید بهشتی قرار دارد. از لحاظ شکل و پلان دارای ویژگی هایی است که آن را منحصر به فرد نموده. بطوریکه نظیر آن در مازندران دیده نمی شود. بنای 8 ضلعی با گنبدی کوتاه بر روی یک صفحه قرار دارد. که با ملاط بر روی آجر تزئیناتی روی آن صورت گرفته است.
 
بناهای تاریخی شهرستان بابـــل:
کاخ سلطنتی:
بنای آن مربوط به اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی است و در داخل باغ وسیع و زیبایی در حاشیه جنوبی و داخل شهر بابل قرار دارد. ساختمانهای دو طبقه با اطاقها و سالن های متعدد و مزین به گچ بریهای بسیار زیباست. مصالح عمده آن را سنگ تشکیل می دهد و نمای خارجی آن با سنگ به شکل چشمگیری تزئین شده است.
برج کاخ سلطنتی:
در ضلع غربی محوطه کاخ قرار دارد و از دو طبقه تشکیل شده که طبقه دوم آن کوچکتر از طبقه اول و هر طبقه آن دارای 8 ضلع و 8 پنجره می باشد.
پل محمد حسن خان:
در اوایل حکمرانی کریم خان زند در سال 146 هجری قمری بوسیله محمدحسن خان پور آقا محمدخان قاجار بر روی رود بابل ساخته شد و در ورودی جنوب غربی شهر و ابتدای جاده قدیم آمل قرار دارد. پل محمدحسن خان دارای 7 طاق (چشمه) و 2 طاق فرعی است.
طول آن 140 متر و عرض آن 6 متر بوده و از  بناهای مشهور تاریخی مازندران به شمار می رود. این پل محل تردد ماشینها است و در زیر و اطراف پل محوطه پارک ایجاد شده است.
تکیه مقری کلا:
روستا ی مقری کلا در 25 کیلومتری جنوب غربی بابل و درمجاورت جاده آسفالت بابل به بندپی غربی قرار دارد. بنای مستطیل شکل آن با آجر و ملاط ساروج ساخته شده و شامل یک تالار بزرگ در طبقه اول وحجره و اتاقهای متعددی در طبقه دوم است. به استناد کتیبه های تکیه در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و از نظر نقاشی، کنده کاری، گچبری و ظریف کاریهای روی چوب از اثار تاریخی مازندران محسوب میگردد.
بنای درویش فخرالدین:
در ابتدای ورود به شهر بابل از شهر آمل در کنار جاده جدید آمل به بابل واقع شده است این بنای آجری با قاعده دایره ای ، گنبد هرمی شکل تزئینات کاشی اندک در هر ضلع بیرونی در قرن نهم هجری قمری ساخته شده، و دو لنگه درب ورودی این بنا و صندوق چوبین روی مرکز این بنا از آثار هنری ارزشمند وبسیار نفیس تاریخی به شمار می رود.
کیجا تکیه
بنای سقانفار کیجاتکیه درداخل شهر بابل ودرمجاورت کمربندی شهر واقع شده ودرعصر سلطنت شاهان قجاریه  
بنا گردیده ا ست ساختمان اصلی دوطبقه می باشد که ستونها وپوشش چوبین سقف بنا دارای نقاشیهای بسیارزیبایی هستند که از لحاظ تنوع وترکیب رنگها وموضوعات نقشها بسیار دیدنی است.
بقعه شیخ موسی و امامزاده عبدا... :
این دو زیارتگاه در روستای ییلاقی شیخ موسی در حدود 80 کیلومتری جنوب شهر بابل در منتهی الیه بخش بند پی شرقی قرار دارند. مسیر و جاده آن از داخل شهر بابل کنار می شود که به جاده حبیبی معروف است و پس از طی مسافت 30 کیلومتر به آبادی گلوگاه مرکز بخش بندپی شرقی می رسد و در ادامه جاده با عبور از پل ساجدرود به طرف دهستان فیروزجا ادامه می یابد، و پس از عبور از روستای فیروزجا در ارتفاعات البرز به شیخ موسی می رسد. کتیبه ها و نقش و نگارهای موجود روی در بها و ضریح های زیارتگاه در نوع خود بی نظیر و دیدنی است.
گنجینه بابل
 این بنا در زمان رضاشاه در اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی برای اداره شهرداری ساخته شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوسیله سازمان میراث فرهنگی به موزه تبدیل گردیده است. این ساختمان دارای دو طبقه است که هر طبقه ا زچند سالن و اتاقهای متعدد تشکیل شده که در حال حاضر اشیاء و آثار تاریخی متعدد مربوط به دوران مختلف تاریخی برای گردشگران و محققان به نمایش گذاراده است.
شهرستان بابلسر
بقعه تاریخی امامزاده ابـــراهیم
این بنا در قرن نهم هجری در مرکز شهر بابلسر ساخته شد و یکی از زیارتگاههای مهم مازندران به شمار می رود و بین اهالی به امامزاده ابوجواب نیز معروف است. 
مصالح عمده آن آجر، ملاط ، ساروج و کاشی بوده و گنبد هرمی شکل آن عظمتی خاص دارد.
این بنا از نظر دارا بودن آثار ارزشمند و هنری مانند درهای نفیس، صندوق چوبین و کتیبه های متعدد شهرت دارد. روی درهای آن سه تاریخ سالهای 858، 857، 841 هجری قمری حک شده است.
شهرستان بهشهر
عمارت و باغ شاه
بنای زیبا و باغ مصفا و دلفریبی است که در مرکز شهرستان بهشهر واقع گردید و جوی آب وسط باغ به طرز زیبایی در شب دامنه کوه بصورت پلکان، آبشارهای متعددی را به نمایش می گذارد. عمارت اولیه مربوط به دوران شاه عباسی می باشد که در سال 1020 هجری قمری بنا گردید و بعدها به مرور زمان تخریب شد و در اوایل دوران پهلوی بنای دیگری شبیه عمارت اولیه ساخته شد که به دیوانخانه معروف بود و در حال حاضر بعنوان پارک شهر مورد استفاده قرار می گیرد. بازدید برای عموم آزاد است و احتیاج به مجوز نیست.
غارهای باستانی کمربند و هوتو
در روستای تروجن در یک کیلومتری غرب بهشهر در مدخل ورودی شهر قرار دارد و آثار بدست آمده در آنها شامل تیغه هائی از سنگ، قطعاتی از استخوان سگ دریائی، آهو  و اسکلت 3 انسان است که احتمالاً در 75000 الی 50000 سال قبل می زیستند و از اماکن باستانی مشهور کشور جهان به شمار می رود البته رفتن به درون باغ با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی استان مقدور است.
کاخ چشمه عمارت
از بناهای مشهور عصر صفویه است که در فرم معماری آن شرایط اقلیمی مکانی وبهره گیری ا امکانات طبیعی محل لحاظ شده و همزمان با ایجاد شهر اشراف البلاد در سال 1021 هجری قمری به دستور شاه عباس در داخل شهر ساخته شده است. و بر روی یک سکوی سنگی چهارضلعی قرار دارد و شامل حجره ها و اتاقهای متعددی می باشد.
مجموعه پارک جنگلی عباس آباد
از جمله زیباترین چشم انداز فرهنگی و طبیعی کشور می باشد که در 9 کیلومتری جنوب شرقی بهشهر واقع شده است. و جاده آسفالته آن در منتهی الیه شرقی بهشهر در ابتدای جاده گرگان از مسیر اصلی به طرف جنوب جدا می شود.
دریا چه پارک به وسعت 10 هکتار همراه با عمارت میان آن از جمله شاهکارهای دوران صفوی است. این عمارت از سنگ و آجر است و موقع آبگیری دریاچه به زیر آب می رود و فقط سقف آن نمایان است و حدود 18 متر از این عمارت در زیرآب است. 
دو برج نگهبانی آجری و بناهای دیگری در فضای پارک برجای مانده که همگی مربوط به عصر شاه عباس می‌باشد و بازدید برای عموم آزاد است.

 


شهرستان تنکابن
غاردانیال
این غارزیبا درارتفاعات مشرف به سلمانشهر در30 کیلومتری شرق تنکابن درمسیر ارتباطی کناره چالوس به تنکابن
 قراردارد این شهردرساحل زیبای خزرواقع شده ومسیر دسترسی به غار دانیال ازوسط شهر وازخیابان میانی شهرومحورارتباتی درمحل میدان مرکزی شهر ووارد خیابان دری گوشه میشود.این خیابان درادامه شهر خارج وبطرف جنوب ودامنه البزادامه پیدامیکتد ودرخاتمه به چاری میرسد واز وسط رود چاری گذشته وپایان می یابد.  که فاصله تنکابن تاآخر روستای چاری 4 کیلومتری بوده واز محل باپای به 1 ساعت زمان لازم ا ست تا باعبور از   ارتفاعات بلاع وئیبا وجنگلی به دهانه غاررسید . داخل غار  بسیار سرد بوده وآب گوارا وسردی هم درداخل جاری است مواد آهگی چکیده ازشقف غار منظره زیبایی دارد پهنای غار از 2 الی 5 متر متغیر است وطول آن نامعلوم است وبه گفته بومیان به 6000 متر می رسد .
شباهت زیادی بین این غار وغار علیصدر وجوددارد این محل برای اجرای تور برای هر گروه سنی جالب ودلپذیر است 
  شهرستان چالوس
کاخ اجابیت
این بنا درروستای اجابیت شهرکلاردشت قراردارد. مسیر دسترسی به آن از چالوس آغاز ودرمسیر کندوان ومحور ارتباطی چالوس به تهران تا مسافت 35 کیلومتر ادامه یافته وسپس در مرکز شهر مرزن آباد بطرف غرب از جاده اصلی خارج شده وسپس از طی نمودن مسافت 35 کیلومتر ادامه یافته و سپس در مرکز شهر مرزن آباد بطرف غرب از جاده اصلی خارج شده و پس از طی نمودن مسافت 23 کیلومتر به شهر کلاردشت می رسد. اجابیت و کاخ آن در دامنه بلندیهای جنوب مشرف بر شهر کلاردشت قرار دارد. این بنا در 70 سال قبل و اوایل دوران پهلوی ساخته و دارای تزئینات گچ بری ، سنگ و نقوش بسیار زیباست. معماری ان ملهم از معماری اروپایی بوده و داخل ان نیز دارای اشیاء و لوسترهای زیبا و نفیس می باشد. حیاط زیبای ان پوشیده از درختان نراد است.
کاخ چایخوران
این کاخ در ورودی جنوبی شهر چالوس از مسیر کندوان و در فاصله 6 کیلومتری شهر چالوس در مجاورت جاده و محور ارتباطی چالوس به تهران قرار دارد.
این بنا در اوایل دوران پهلوی و حدود 70 سال قبل ساخته شده، نمای داخلی و خارجی آن  دارای تزئینات گچ بری و کاشیکاری بسیار زیباست. برخلاف سایر کاخها این کاخ بسیار ساده و بی پیرایه است و مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشکیل می دهند.
این کاخ همانطورکه نامش مشخص می گردد به منظور استراحت موقت و کوتاه مدت بکار می رفته است.
شهرستان رامسر
موزه تماشاگه راز خزر
این موزه در محل کاخ سلطنتی رامسر و در مجاورت غرب هتل بزرگ قرار دارد.که علاوه بر اشیایی که برنمایش گذارده شده ساختمان کاخ نیز دیدنی است این بنا در اوایل دوران پهلوی درمیان باغی بزرگ باشیوه معماری اروپایی ساخته شده ا ست سنگهای مرمرسفیدرنگ درتزیینات خارج بنا وستونها ومجسمه حیوانات بکاررفته به این کاخ جلوه ای ویژه بخشیده ا ست که دفاتر خدمات مسافرتی ومجریان تورهای مختلف می توانند با هماهنگی قبلی با مسئو لین آن از این مکان زیبا دیدن نمایند . 
شهرستان نور 
 یوش وزادگاه نیما یوشیخ   
یوش درفاصله 5 کیلومتری غرب بلده ومسیر منتهی به جاده کندوان که علاوه بر جذا بیتهای طبیعی بدلیل وجود زادگاه زیبای نیما یوشیخ شاعر معروف ونوپرداز معاصر که مقبره وی نیز همواره مورد استقبال ادب دوستان جهان است قرار دارد خانه نیما که آرامگاه وی نیز میباشد ازبنا های اواخر دوره صفویه است که با ویژگیهای سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده وبا پلان مربع شکل دارای یک حیاط مرکزی واتاقهای متعدد دراطراف حیاط ا ست .عناصر تزیینی آن شامل آجرکاری، گچبری، رنگ کاری ، خراطی، ارسی های زیبا و آینه کاری از زمره آثار مهم کشور می باشد.
بقعه آقاشاه بالوزاهد    
این بقعه در 3 کیلومتری شرق چمستان واقع شده است. شهر چمستان در 15 کیلومتری شرق نور قرار دارد و مسیر آسفالته آن از داخل شهر نور آغاز و پس از عبور از مسیری زیبا به چمستان رسیده و بعد از آن با مسافت 15 کیلومتر به شهر چمستان ختم می‌گردد. بقعه مذکور در جانب شمالی و مجاور با جاده قرار دارد.
آقا شاه بالوزاهد از عرفای اواخر قرن 7 و اوایل قرن 8 هجری قمری است و مرشد شیخ حسن جوری عامل اصلی نهضت سربداران خراسان در عهد حکومت مغولان است.
بنای آجری با گنبدی مخروطی و تزئینات کاشیکاری بر روی مرقد آقا شیخ بالوزاهد ساخته شده که از آثار مهم تاریخی مازندران به شمار می رود.
فیل سنگی
در مرکز روستای لاویج قطعه سنگ بزرگی وجود دارد که بر اثر عوامل و فرسایش طبیعی بشکل یک فیل نشسته بر زمین خودنمائی می کند که مسافران این روستای خوش آب و هوا از این منظره طبیعی و منحصر بفرد نیز دیدن می کنند. البته بعد از گر آب گرم لاویج با حداقل ده دقیقه پیاده روی می توانید از فیل سنگی هم دیدن نمائید.
قلعه پولاد بلده
بر روی ارتفاعات شمالی مشرف بر شهر بلده یک قلعه عظیم به چشم یم خرود که ا زمعروفترین و بزرگترین قلعه های بر جای مانده در شمال ایران است . این قلعه تا اوایل دوره صفویه دایر و سکون بوده و مرکز یکی از مقتدرترین قدرتهای محلی آن روز ایران بوده است.
ریاست و کوتوالی آن با ملک کیومرث پادوسبان و فرزندان او بوده است. دسترسی به آن نیز چندان مشکل نیست و تنها با صعود از یک ارتفاع در کنار شهر بلده این کار ممکن می شود.
بقعه سلطان احمد بلده
در داخل شهر بلده در دامنه کوه واقع شده و دومین بنای مرتفع شهرستان نور است. گنبد آن مخروطی و مصالح آن از آجر و روکش گچ می باشد در حد فاصل گنبد و بدنه نیز نور گیرهائی تعبیه شده و ملاق نماهای اطراف آن راتزئین کرده اند. گنبد از داخل با مرکب سیاه زینت یافته و گچ بریهای زیبایی نیز در آن دیده می شود . و در دو قسمت نقش شیری را کشیده اند که ماری به دور کمر آن حلقه زده است. کتیبه ای به خطر کوفی و جود دارد که دو بار نام حضرت محمد(ص) و نام حضرت علی (ع) را نقش کرده اند.
کتیبه چوبی روی صندوق نام شیخ احمد نوری و تاریخ 1102 هجری قمری را دارد.
شهرستان قائمشهر
امامزاده صالح
مسیر دسترسی به بنای تاریخی امامزده صالح و مناظر طبیعی اطراف آن از خیابان ساری در داخل شهر قائمشهر آغاز و به طرف جنوب شرقی امتداد یافته و پس از عبور از روستای معروف کوتنا در 17 کیلومتری قائمشهر در دامنه های زیبای البرز و بر روی یک تپه بلند به محل مذکور می رسد، تمام مسیر به غیر از دو کیلومتر پایانی آسفالت می باشد، بنای آجری و مستطیل شکل با ضریح چوبی ساده و دو لنگه در با کنده کاری و کتیبه در یک فضای مشجر زیبا و بر قله یک تپه مرتفع واقع شده و همواره برای علاقمندان به طبیعت، آرمش و زیارت مورد استفاده قرار می گیرد.
تکیه کردکلا
روستای کردکلا در 38 کیلومتری شمال شرقی قائمشهر قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از 5 کیلومتری جنوب قائمشهر از جاده سوادکوه جدا شده و پس از عبور از جنگلهای زیبا به کردکلا می‌رسد.
بنای قدیمی تکیه دارای طرحی مستطیل شکل به ابعاد 23*8  متر است که سقف آن سفال پوش بوده جرئیات معماری آن مشتمل بریک ایوان ستوندار باچهار ستون چوبی است که درطرفین آن اتاقهایی دردوطبقه به صورت قرنیه وجوددارد بنای تکیه کردکلا علاوه برویژگیهای معماری دارای تزیینات ونقاشیهای زیبای دوره قاجاریه است .
این ا ثردرسال 1380 هجری قمری ودراوایل سلطنت ناصریدین شاه قاجار ساخته شده ا ست .
شهرستا سوادکوه 
سه خط طلا
بعد از عبور از آبادی ورسک در ادامه مسیر بطرف تهران جاده سوادکوه از تونل ورسک عبور کرده و تقریباً در فاصله 2 الی 3 کیلومتر بعد از تونل در جانب شرق جاده و در ارتفاعات مشرف بر میسیر پلها، تونلها و راه آهن بشکل زیبا و با شکوه در 3 ارتفاع مختلف و بموازات هم مشاهده می شود و در واقع برای کم کردن شیب و افزایش ضریب قدارت لکوموتیوها راه آهن را به وسیله احداث پل ها و تونلهای متعدد بصورت مارپیچ دور کوه پیچانده اند.

 

پل ورسک
آبادی ورسک در کیلومت95 قائمشهر به تهران در محور سواد کوه قراردارد .پل ورسک که ازشاهکارهای معماری جهان به شمار می رود ودرجانب شرقی ارتفاعات مشرف به آبادی وزسک ساخته شده وراه اهن سراسری تهران شمال را بهم متصل می کند این پل دردهه اول قرن چهار دهم هجری شمسی ساخته شد ودر زمان جنگ جهانی درسال 1964 میلادی به پل پیروزی معروف شد مسیر دسترسی به آن با صعود از ارتفاعات شرق ورسک ودر صورت کسب مجوز از مقامات ذیصلاح مقدور است البته از جاده سوادکوه وآبادی ورسک وفواصل دورتر این پل باشکوه خاص قابل مشاهده می باشد این پل علاوه بر اهمیت ویژه درصنعت حمل ونقل از جاذبه های سیاحتی کشورمحسوب می شود.لازم به ذکر است درساختمان آن بیشتر از فلز استفاده شده ا ست 

  نظرات ()
مطالب اخیر دانلود بازی Pro Evolution Soccer 2013 برای PC دانلود بازی SBK Generations مسابقات موتور سواری حرفه ای دانلود آهنگ حسام ۰۴ ، فرشاد سایلنت و حسین A2 با نام پرچم بالا دانلود مستند جنجالی فقر و فحشا با لینک مستقیم دانلود فیلم ایرانی افراطی ها دموی بازی کال آف دیوتی 9 دانلود نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت Microsoft Windows 8 RC1 دانلود نرم افزار PhotoInstrument رتوش چهره دانلود بازی The Amazing Spider-Man برای PC دانلود The 500 Great Goals DVDRip پانصد گل برتر فوتبال جهان
کلمات کلیدی وبلاگ بازی های کامپیوتر (٤٥) فیلم و آهنگ (۳٢) نرم افزار (٢٤) ویندوزها و مطالب عمومی (۱۳) فوتبال (۱۱) آموزش و گرافیک (۱٠) کشتی کج (۸) مطالب مفید (٦) تاریخ (٥)
دوستان من آچار فرانسه اس ام اس آگهی و تبلیغات رایگان آلامتو آموزش جاوااسکریپت و طراحی وب ، آموزش طراحی وب ، آموزش جاوااسکریپت بازاریابی شبکه ای ابرتجارت کهکشان بزرگترین سایت دانلود بازی بزرگترین سایت دانلود بازی بهترین راه های کسب درآمد از اینترنت تبادل بنر گروهی و افزایش سریع آمار تبادل لینک تبادل لینک تبادل لینک اتوماتیک تفریح و سرگرمی خرید کارت شارژ دانلود نرم افزار و سفارش پروژه گرافیک فروشگاه ماه پیشونی تبلیغات کلیکی دانلود عکس های باحال اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب