کمی از زندگینامه قبله گاه عشق بدانید

یکی را دوست می دارم . . .

 

در مورد یکی از ترانه های استاد معین عزیز برای بعضی از افراد شک وجود دارد و آن هم یکی از زیباترین ترانه های اوست. فکر می کنید نام این ترانه چیست؟ یکی را دوست می دارم! وقتی استاد معین از ایران به لس آنجلس آمریکا رفت متوجه شد این ترانه توسط بهترین خواننده زن ایران هایده - روحش شاد - اجرا شده است. و بسیاری از مردم در آن زمان (حتی امروزه!!!) فکر می کردند که استاد معین ترانه هایده را دوباره اجرا کرده است. در صورتی استاد معین پس از اجرای این ترانه بود که به شهرت رسید . . .

 

 

 

برای توضیح بیشتر می توان اینگون مسئله را روشن ساخت که استاد معین متن ترانه را درسال 1359 از آقای مسعود امینی گرفت و در داخل ایران برای آن آهنگ سازی کرد و به هنگامی که این ترانه را وارد بازار کرد و با استقبال عمومی مردم ایران همراه شد، استاد معین تصمیم به ترک کشور گرفت تا بتواند ترانه های دیگر این آلبوم را نیز بسازد. برای این کار به آمریکا رفت و در آنجا آلبوم را به طور رسمی به بازار ارائه داد.

 

آلبوم های استاد معین

 

تا کنون آلبوم های بسیار زیادی از استاد معین منتشر شده اند که بسیاری رسمی هستند مانند آلبوم لحظه ها، معما و . . . تعدادی هم مانند آلبوم عاشقانه ها، دل سوخته، گل های غربت و . . . به صورت گلچینی از آلبوم های استاد معین و یا گلچینی از ترانه های استاد معین به همراه گلچین ترانه های خوانندگان دیگر است. از وضعیت رسمی یا غیر رسمی بودن تعدادی از این آلبوم ها مشخصا اطلاعی نداریم به همین دلیل از تقسیم کردن این آلبوم ها به دو دسته رسمی و غیر رسمی خودداری می کنیم.

 

آلبوم های استاد معین به این صورت هستند:

 

یکی را دوست می دارم، کعبه، هوس، سفر، سفر(هایده و معین)، گل های غربت(هایده و معین)، آرزو، بی بی گل، صبحت بخیر عزیزم(عاشق تر از من چه کسی)، به تو می اندیشم(سکه یا ننه)، اصفهان(فائزه و معین)، خاطره7 (شهره و معین)، مست، مسافر(گل های غربت3)، دل سوخته، دلبر(معین، داریوش و ابی)، هزار و یک شب(هایده، معین، داریوش و ابی)، ترانه سال(هایده، مهستی و معین)، سلمان، پریچهر، نماز، تولد عشق، عاشقانه ها، پنجره، معما، پرواز، لحظه ها و جدید ترین آلبوم معین که در سال 1385 منتشر شد با نام دیدی گفتم......نگفتم؟

 

همراهان صدای قلب های شکسته

استاد معین همکاری بسیار زیادی با هنرمندان برجسته و گران قدر ایران داشته است که از جمله آنها می توان به نام این اساتید اشاره کرد: داریوش اقبالی (داریوش) برنده جایزه در فستیوال موسیقی، فیلم و رسانه های تصویری که چندی پیش در بحرین برگذار شد و داریوش به عنوان نماینده سبک معاصر و منحصر بفرد موسیقی ایران این سبک را به جهان معرفی کرد و برنده بالاترین نشان صلح گشت. ابراهیم حامدی (ابی)، هایده (سکینه دده بالا) ـ روحش شاد ـ یکی از استثنایی ترین نوابغ موسیقی ایرانی، فائزه با صدای دلنشین خود، شهره یکی از بهترین خوانندگان زن که امروزه هم به فعالیت هنری خود ادامه می دهد، مهستی که زبان ناتوان است از بیان هنر او. استاد معین با این عزیزان در زمینه انتشار آلبوم مشترک همکاری داشته است.

 

                                                                       

 

اما در زمینه آهنگ سازی و تنظیم می توان نام این اساتید را نام برد: بیژن (بیژن مرتضوی) برنده جایزه بهترین آهنگساز جهان و برنده جایزه ویولن طلایی، آقای صادق نوجوکی از نوابغ آهنگسازی ایران که واقعا هنر ایشان در آهنگسازی وصف نشدنی است از نمونه این ترانه ها می توان به تران های استثنایی تنهای تنها، من از راه اومدم، سکه، پروردگارا و . . . اشاره کرد. استاد حسن شماعی زاده که هنر فراوان ایشان در آهنگسازی قابل وصف نیست. می توان از ترانه هایی که ایشان آهنگساز آن بوده اند به ترانه ی ماندگار لحظه ها در آلبوم لحظه ها اشاره کرد. آندارنیک مادادیان (اندی) که از خوانندگان خوب ایرانی هستند و از ترانه هایی که ایشان تنظیم کننده آن بوده اند می توان ترانه به تو می اندیشم اشاره کرد. و جمع بسیار زیادی از هنرمندان ایرانی که واقعا ذکر کردن نام تمامی آنها کار بسیار دشواری است.

 

 

 

هر چه از دل بر آید لاجرم بر دل نشیند . . .

استاد معین در ترانه های خود به تمام ابعاد زندگی اشاره کرده است. مهر به دخترش در اجرای ترانه های بابا و پریچهر و مهر و علاقه ی او به همسرش در اجرای ترانه طناز در آلبوم یکی را دوست می دارم(استاد معین از همسر خود جدا شده است). مهر و علاقه ی او به وطن عزیزش ایران در اجرای ترانه ایران از آلبوم نماز که به حق حزن و اندوهی که در صدای اوست نشان دهنده ی تمام احساسات معین نسبت به ایران است که به هیچ زبانی نمی توان این حالت روحانی را توصیف کرد. پس ما نیز از توصیف این حالت خودداری می کنیم و شما را دعوت می کنیم تا برای یک بار ترانه ایران استاد معین را با تمام وجود گوش کنید و ببینید که ایرانی هر کجا هم باشد ایرانی است و این پیوندی است ناگسستنی بین ایران و ایرانی. دعوت انسان ها به فرار از غم در اجرای ترانه های گذشته، خوش بینی و . . . که این شاید یکی از مهم ترین مسائلی است که متاسفانه در زندگی ماشینی امروز به آن محتاج هستیم تا زیر بار غم دور و زمانه تاب و تحمل داشته باشیم.

 

                 

 

شاهکار استاد معین

 

اوج کار استاد معین در اجرای ترانه های او درباره دین مقدسش اسلام است. الله اکبر......الله اکبر. اجرای ترانه نماز که زیبایی آن را نمی توان وصف کرد. و از همه مهم تر اجرای ترانه سلمان در سال 1368 پس از اهانت سلمان رشدی به پیامبر خدا در کتاب آیات شیطانی در سال 1367 که واقعا اوج علاقه ی استاد معین به دین آخرین پیامبر خدا را نشان می دهد.

 

تــــو ای وارث افــــکار شیــــطانی......نگـــــو، نگـــــو، نگـــــو نامرد بی انصاف.......نگـــــو دیگر از اســلامـم، که من فردی مسلمانم......من از مهد دلیرانم، من از آن دسته شیرانم که مرد گوی و میدانم......برای دین و ایمانم فدا می سازم این جانم......قسم به دین و ایمانم که من انجیل می دانم......قسم به نور چشمانم که من تورات می خوانم......قسم به خاک ایرانم، که من فردی مسلمانم......و من یک عاشقم، عاشق آیات قرآنم، بله من عاشق آیات قرآنم......مگر قرآن چه می گوید: بجز عشق و فداکاری......بجز راه صفا و دوری از ننگ و ریاکاری......بجز راه وفا و عشق می خواند . . .

 

 

  

صدای قلب ها

عده ای از خواننده های ایرانی تنها به سیاست فکر می کنند و تمام تلاش هنری خود را صرف این مسله می کنند. عده ای فقط در کار های مذهبی فعالیت می کنند. عده ای فقط به شادی و سرور مردم فکر می کنند و سعی می کنند تنها با کار های خود غمی را از دل مردم بردارند. عده ای از غم دل عاشقان سخن می گویند و . . . اما استاد معین در تمام این زمینه ها فعالیت داشته است و به حق در تمام موارد پیروز و سر بلند بوده است. امیدواریم که استاد معین سالیان سال با صدای زیبا و روحانی خود در کنار ما باشد.

 

پس از لحظه ها

حتما شما هم مانند ما از اینکه استاد معین چهار سال پس از وارد شدن آلبوم لحظه ها دیگر آلبومی را وارد بازار نکردند بسیار ناراحتید. در گفتگویی که استاد معین با شبکه بی بی سی داشت گفت که اگر می خواست در این چهار سال آلبومی ارائه دهد سراسر غربت و جدایی و اندوه بود. و ای کاش استاد معین در این چهار سال آلبومی به بازار عرضه می کرد زیرا که حتی ترانه های سراسر اندوه او نیز عالی هستند و غیر قابل وصف و ارزش هزاران بار گوش دادن را دارند.

 

شرمنده دلم میخواست بیشتر راجع به زندگی شخصی معین باشه ولی خدایی بهتر از این پیدا نکردم در اسرع وقت درستش میکنم

 

/ 3 نظر / 18 بازدید
فرشته

واقعا این هایی که نوشتی راست بود؟ خیلی جالب بود[گل]

فرشته

واقعا این هایی که نوشتی راست بود؟ خیلی جالب بود[گل]

فرشته

واقعا این هایی که نوشتی راست بود خیلی جالب بود