آموزش رجیستری

تعریف رجیستری : 
برنامه ی رجیستری برنامه ای می باشد که ویندوز آن را در اختیار کاربر قرار داده است تا بتواند در دستورات و مقدارهای registery تغییراتی را به دلخواه ایجاد کند . 
لازم به ذکر است که اگر اطلاعات کافی در مورد قسمتی از رجیستری ندارید هیچگاه آن را تغییر ندهید زیرا هر تغییری در رجیستری سریعا اعمال خواهد شد و برنامه ی regedit.exe هیچگونه تاییدی از کاربر نخواهد گرفت . 
Regedit.exe را چه چگونه اجرا کنیم ؟ 
برای اجرا کردن Regedit.exe وارد منوی Run از دکمه Start شده ، تایپ کنید Regedit .exe ،با فشردن دکمه ی OK برنامه اجرا خواهد شد . 
رجیستری شامل دو پنجره است که در پنجره ی سمت چپ ریشه و در پنجره ی سمت راست مقدارها مشخص 
می شود . 
در پنجره ی سمت چپ یک ریشه به نام My Computer و 5 شاخه با عنوان های زیر وجود دارد : 
1 - HKEY_CLASSES_ROOT : شامل تناظر پسوند فایل ها و سایر تنظیمات ویندوز است . 
2 -HKEY_CURRENT_USER : شامل تنظیماتی که مختص کاربر فعلی است . 
3 - HKEY_LOCAL_MACHINE : شامل تنظیماتی که به طور سراسری اعمال می شود و به کاربر وابسته نیست . 
4 -HKEY_USERS : شامل تنظیماتی که مختص هر یک از کاربران متعدد کامپیوتر ، از جمله کاربر فعلی است . 
5 - HKEY_CURRENT_CONFIG : شا مل تنظیماتی که مختص پیکربندی سخت افزار موجود می باشد . 

اگر مفاهیم اولیه ی رجیستری را به خوبی یاد بگیرید دیگر هیچگاه واهمه ای در اعمال تغییرات در آن نخواهید داشت . جلسه ی بعد نحوه ی ساختن یه دستور و انتخاب نوع آن را آموزش خواهم داد . با ما همراه باشید . 
اگه نظر یا سوالی داشتید می توانید به m5757arab@yahoo.com میل بزنید در کوتاهترین زمان پاسخ داده خواهد شد . 

نحوه ی ساختن یک کلید در زیر کلید های دیگر: 
برای ساختن یک زیر کلید می توان برروی پوشه ی مورد نظر کلیک راست کرد ، وارد منوی New شد و بعد منوی Key را انتخاب کرد ، سپس نام مورد نظر را به جای New Value # 1 تایپ کرده و بازدن دکمه ی Enter آن را تایید کنید . 
× مشاهده ی تغییرات ایجاد شده در رجیستری × 
اگر بخواهید در ویندوز 98,Me تاثیر تغییرات در رجیستری را سریعا مشاهده کنید ، سه کلید Ctrl+Alt+Del را همزمان فشار دهید و مدخل Explorer را انتخاب کنید و بعد دکمه ی End Task را بزنید با زدن این دکمه پنجره ی Shutdown ظاهر می شود ، در پنجره ی Shutdown دکمه ی Cancel را بزنید ، بعد از مدتی پنجره ای با عنوان A Program not responding ظاهر خواهد شد که شامل دو دکمه ی Cancel, End task می باشد. با زدن دکمه ی End task ، Explorer دوباره راه اندازی می شود و میتوانید تغییرات را مشاهده نمایید.در بعضی از دستورات راه اندازی دوباره ی Explorer موثر نمی باشد و تنها راه آن Logg off یا Restart می باشد . 
در ویندوز های XP, 2000 برای اینکه بتوان تغییرات ایجاد شده را سریعا مشاهده کرد سه کلید Ctrl+Alt+Del را همزمان فشار دهید و بعد دکمه ی Task Manager را انتخاب کنید، از پنجره ی ظاهر شده Proccess Tab را فشار داده و بعد مدخل Explorer را انتخاب کرده و دکمه ی End Proccess را می زنیم ( در این مرحله Explorer بسته خواهد شد ) و بعد وارد Application Tab شده و دکمه ی New Task را می زنیم و بعد نام Explorer را تایپ کنید و با زدن دکمه ی OK، Explorer دوباره راو اندازی می شود و میتوانید تغییرات را مشاهده نمایید . 
توجه داشته باشد در بعضی از دستورات راه اندازی دوباره ی Explorer موثر نمی باشد و تنها راه آن Logg off یا Restart می باشد . 

تهیه ی نسخه ی پشتیبان از رجیستری و تعمیر رجیستری آسیب دیده : 
دو فایل به نامهای Scanregw.exe, Scanreg.exe وجود دارند که در حقیقت وظیفه ی تهیه ی نسخه ی پشتیبان از رجیستری و تعمیر رجیستری آسیب دیده را به عهده دارند . 
برنامه ی Scanregw.exe : 
1-فقط در محیط ویندوز اجرا می شود . 
2- می تواند از رجیستری نسخه ی پشتیبان تهیه نماید و در فایلهایی با پسوند cab ذخیره کند . 
3- می تواند در حالت safemode نیز اجرا شود . 
4- در صورت لزوم رجیستری را Scan کرده و خطاها را گزارش می دهد . 
5- در صورت به وجود آمدن خطا نمی تواند آن را تعمیر کند . 

برنامه ی Scanreg.exe : 
1-فقط در محیط Dos اجرا می شود . 
2-می تواند از رجیستری نسخه ی پشتیبان تهیه نماید و در فایلهایی با پسوند cab ذخیره کند . 
3-در صورت لزوم رجیستری را Scan کرده و خطاها را گزارش می دهد . 
4-در صورت به وجود آمدن خطا می تواند آن را تعمیر کند . 
5-می تواند تنظیمات رجیستری را به حالت قبل از تغییر ، برگرداند . 
6- هر بار که ویندوز بوت می شود به طور خودکار یک نسخه ی پشتیبان از رجیستری تهیه کرده و انها را در فایلهای مخفی با پسوند cab در مسیر مخفی C:\Windows\sysbackup ذخیره می کند .

/ 2 نظر / 16 بازدید
حسین

خیلی جالب بود چندتا مشکل برام پیش اومد که برات میل می کنم

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل] امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: [گل] [گل] آن بنده در قيامت حسرتش بيشتر است كه راه راستي را به ديگران بنمايد و خود به راه ديگر رود.[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]